Strona zrobiona w kreatorze stron internetowych WebWave

powrót

Profilaktyka to zapobieganie niekorzystnym zmianom - chorobom. W stomatologii działania profilaktyczne skupiają się w oczywisty sposób na zębach, ale równie ważnymi obszarami zainteresowania dentysty są pozostałe elementy tworzące układ stomatognatyczny:

- przyzębie

- kości

- stawy

- mięśnie

- nerwy

- błona śluzowa

- ślinianki.

Zęby tkwią w kościach, kości zaś połączone są między sobą stawami i poruszane mięśniami, a te z kolei sterowane są przez nerwy. Zęby zamocowane są w szczękach dzięki ozębnej, "wiszą" na więzadłach ozębnej niczym na hamaku, dzięki czemu możliwa jest ich niewielka, fizjologiczna czyli naturalna ruchomość. W ozębnej znajdują się też receptory reagujące  na zbyt duży nacisk, co pozwala w reakcji sprzężenia zwrotnego chronić zęby przed urazami, np. w czasie jedzenia (zbyt duży  gwałtowny nacisk -> pobudzenie receptora -> przesłanie poprzez nerwy  impulsu do mięśni -> zmniejszenie nacisku).

Cały układ stomatognatyczny stanowi "łańcuszek", a jego najsłabszy element w pierwszej kolejności ulega zużyciu lub awarii.

Wszystkie elementy mogą ulegać zaburzeniom, dysfunkcjom, urazom i chorobom, dlatego profilaktyka skupia się na każdym z nich.

 

Aby wyprzedzić zmiany o charakterze chorobowym mamy szereg możliwości m.in.:

- lakowanie

- lakierowanie

- higienizacja

- szyny ochronne i relaksacyjne

- ochraniacze dla sportowców

- likwidowanie węzłów urazowych

- Icon.

 

 

profilaktyka

Prywatna Praktyka dentystyczna - Piotr Buczek